HVĚZDA PARDUBICE


Zpět na výpis článků

PARDUBICKÝ ATLETICKÝ MÍTINK BYL SVĚDKEM SVĚTOVÝCH VÝKONŮ

Publikováno 23.07.2020Za velmi pěkného počasí proběhl ve středu na Městském atletickém stadionu v Pardubicích již 28. ročník Pardubického atletického mítinku. Organizátoři z atletického oddílu Hvězda Pardubice připravili velmi kvalitní závody, při kterých napočítali celkem 154 jednotlivých startujících, z 38 oddílů nejen České republiky. Jednotlivé disciplíny byly koncipovány jako Velké ceny pardubických firem a společností, které společně s městem Pardubice a dalšími partnery podpořily tuto významnou sportovní akci.

       

 

„Letošní mítink byl díky celosvětové pandemii odsunut o jeden měsíc, ale přes všechny komplikace a omezení, se nám podařilo připravit opravdu velmi vydařený závod. Organizačně i personálně jsme to zvládli opravdu skvěle a všichni závodníci byli velmi spokojeni.“ uvádí místopředsedkyně Hvězdy Pardubice a manažerka tohoto mítinku Jana Kárníková a dodává „Nejprve jsme měli trochu strach, zda se tato akce uskuteční v nějaké odpovídající kvalitě, protože sportovci nechtějí vzhledem k situaci moc cestovat, ale nakonec můžeme říci, že letos proběhl asi nejkvalitnější ročník ze všech. Vždyť se předvedli takové Hvězdy jako Bencé Halász, lídr světových kladivářských tabulek a bronzový z loňského mistrovství světa nebo Krisztián Pars, olympijský vítěz her v Londýně (2012). Vidět mohli diváci, kterých bylo na pardubické poměry hodně, světového koulaře Tomáše Staňka nebo pardubickou odchovankyni, která již patří ke světové špičce, Ladu Vondrovou.

Pardubický atletický mítink zahájil svůj 28. roční opravdu velkolepě. Hned v úvodu, se ve vrhu koulí mužů, ve VC Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. představil jeden z předních světových koulařů a český rekordman, Tomáš Staněk. Ačkoliv měl jen dva měřené pokusy, zapsal skvělých 20,60 metrů, což mu vyneslo nejen s přehledem jasné prvenství, ale zlepšil i rekord mítinku, který byl od roku 2008 v držení jeho současného trenéra, Petra Stehlíka.Velmi kvalitní pokus zaznamenal i druhý koulař soutěže, Martin Novák, který poslal své náčiní do vzdálenosti 18,20 m. Dařilo se i Markétě Červenkové, která v soutěži žen předvedla velmi kvalitních 17,67 metrů.

Na hlavní rovince se představily sprinterky na 100 m, kde si nejlépe vedla Linda Průšová z Dukly Praha, když proťala cílovou pásku časem 15,58 s.

Také kladivářky vstoupily do svých soubojů, a to ve VC BAUSET CZ, a.s.. Zvítězila jasná favoritka soutěže, maďarka Réka Guyrátz, čtvrtá závodnice světové univerziády, když poslala své kladivo do vzdálenosti 66,52 metrů. Druhou příčku si vybojovala bývalá závodnice Hvězdy Pardubice, nyní startující v barvách USK Praha, Tereza Králová za výkon 61,78 m. Třetí místo patřilo opět maďarské závodnici Zsanett Németrh, která předvedla 60,67 m. Domácí závodnice, Adéla Korečková, obsadila čtvrtou příčku za 59,38 m.

V 17:00 h se na startu představily běžkyně na 800 m ve VC Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a podívaná to byla opět velkolepá. Lada Vondrová svedla vyrovnaný souboj se Simonou Vrzalovu z Vítkovic a vyšla z něj vítězně v čase 2:07,16 min. Vrzalová proběhla cílem za 2:7,79 min.

Ve VC Služby města Pardubic, a.s. v běhu na 800 m zvítězil domácí závodník Hvězda Pardubice Jan Kalous, v pěkném čase 1:54,73 min, před Jiřím Brychtou z Nového Města na Moravě.

I soutěž diskařů, která proběhla jako VC KAVON CZ s.r.o., byla velmi kvalitní. Česká jednička, Marek Bárta, přidal další šedesátimetrový zápis a jasně zvítězil výkonem 61,02 m. Druhé místo si vybojoval Irfan Shamsuddin z Malaysie, když zapsal nejlépe 56,26 m.

Do svých soubojů se pustili i trojskokané ve VC AGROMETALL s.r.o.. I zde se představil lídr českých tabulek a domácí závodník Hvězdy Pardubice, Jiří Vondráček, který byl i tváří tohoto mítinku. Nejlépe předvedl 15,90 m a získal tak první příčku. Velmi vyrovnaná vyla další místa. Výkon 15,76 předvedli hned dva závodníci. Díky lepšímu druhému pokusu obsadil druhou příčku Ondřej Vodák z Univerzity Brno před Zdeňkem Kubátem z Dukly Prahy.

Na nejdelším sprintu (400 m) ve VC TRANSFORM a.s. Lázně Bohdaneč se představila opět Lada Vondrová, která i zde jasně zvítězila časem 52,60 s, před slovenskou reprezentantkou Ivetou Putalovou (53,58s). Vondrová tak vylepšila rekord mítinku o jeden a půl vteřiny. Třetí byla Martina Hofmanová z USK Praha za 54,36 s. V běhu mužů na 400 metrů zvítězil partner Lady Vondrové, Jan Volejník, který předvedl pěkných 49,10 s, druhá příčka patřila také domácímu závodníkovi, věkem teprve dorostenci, Jiřímu Bruhovi (51,60 s). Třetí vyl Lukáš Záhrobský z Radotína časem 52,08 s.

V 18:30 h padl výstřel pro sprinterky na 200 metrové trati ve VC VÁGNER COLOR, s.r.o. a na startu opět nechyběla ani skvělá Lada Vondrová. Zde se však musela sklonit před klubovou kolegyní z USK Praha Martinou Hofmanovou, ta zaběhla čas 23,50 s a o 6 vteřin vylepšila rekord mítinku, který v roce 2011 zaběhla Denisa Rosolová. Vondrová doběhla v čase 23,78 s. Třetí příčku si vybojovala Jana Slavíková z Čáslavi (25,52 s).

Kvalitní výkony byli vidět i v dálkařském sektoru, ve VC CODE spol. s r.o.. Polský reprezentant Mateusz Jopek atakoval osmi metrovou hranici. Nejlépe zapsal 7,90 m a jasně tak zvítězil. Druhý byl za 7,45 m Jiří Vondráček před Adamem Pekárkem (7,29 m) ze Slávie Praha.

Vyvrcholením a třešničkou na dortu celého mítinku byla soutěž v hodu kladivem mužů, která proběhla jako VC KVIS Pardubice a.s.. Představil se zde lídr letošních světových tabulek a třetí muž loňského Mistrovství světa Bence Halázs, který jasně zvítězil, když jeho kladivo dolétlo na skvělých 78,43 metrů. Jen o pouhý 43 cm zaostal za vlastním světovým sezónním maximem! Také se mu podařilo o 32 cm vylepšit rekord mítinku z roku 1999, který byl v držení Vladimíra Mašky. Druhou příčku si vyházel olympijský šampion z Londýna Krisztián Pars. I na třetí místo bylo nutné přehodit sedmdesátimetrovou hranici, což se podařilo Dánielu Rábovi (70,09 m). Kladivářské soutěži tak jasně dominovali maďarští závodníci. Z Čechů se nejlépe dařilo domácímu Janu Doležálkovi, který předvedl 62,24 m.

„Letos byly v Pardubicích k vidění výkony světové úrovně a jsme velmi rádi, že se nejen závodníků, ale i divákům, kteří vytvořili příjemnou atmosféru, opravdu líbilo. Děkuji tímto všem partnerům, kteří se na Pardubickém atletickém mítinku 2020 větší či menší měrou podíleli. Bez nich bychom takovouto akci chystali jen velmi obtížně. Na účasti předních českých reprezentantů, ale i zahraničních sportovců je vidět, že Pardubický mítink má již své jméno a věříme, že i v dalších ročnících bude možné přivítat v Pardubicích takto skvělé atlety.

NAŠI SPONZOŘI A PARTNEŘI