Národní šampionát s bronzovou radostí Adama Smolky

Ikona kalendář

1.7.2024 - pondělí

Poslední červnový víkend patřil národnímu šampionátu mužů a žen. Na rozpáleném zlínském stadionu závodilo celkem 13 sportovců Hvězdy, kteří pro Pardubice získali jednu bronzovou medaili a řadu finálových umístění.

O bronzovou medaili se postaral překážkář Adam Smolka. Účastník Mistrovství Evropy v Římě a loňský semifinalista univerziády nastupoval do závodu 400m př. jako jeden z kandidátů na zisk cenného kovu. Adam ovládl svůj sobotní rozběh a do finále nastupoval ze čtvrté dráhy. Suverénem závodu se stal Vít Müller z pražské Dukly, který ve Zlíně zaběhl osobní rekord a rekord mistrovství 48,41. O další cenné kovy se pak strhla velká bitva právě mezi Adamem Smolkou a Martinem Tučkem. Oba dokonce cílem proběhli ve shodném čase 50,51. V neprospěch Adama pak hrála cílová kamera, která ukázala, že v cíli byl o malou chvíli později než závodník brněnské Univerzity. Adam tak získal bronzovou medaili a zopakoval dva roky staré umístění z MČR v Hodoníně.

Že letos běhá ve výborné formě opět potvrdil stýplař Bonifác Boháč. Na trati 3000 metrů překážek si vylepšil osobní rekord o celých pět sekund (09:19.46) a těsně pod stupni vítězů. Ve stejném závodě jsme mohli vidět také Filipa Stránského, který si zaběhl nejlepší výkon této sezóny a obsadil jedenáctou příčku. Závod ovládl v rekordu MČR Tomáš Habarta. Na o dva kilometry delší trati, ovšem bez překážek, se představila Kateřina Machová. Pět kilometrů zvládla v čase 18:10.43 a skončila desátá.

Zkušenosti ukázal v koulařském kruhu Jan Touš. Vedle toho, že na zlínském MČR odkoučoval pět svěřenců, zvládl také velmi dobře svůj závod. Nejlepší pokus této sezóny si šetřil právě na zlínský šampionát, když předvedl vrh měřící 16,46 a obsadil pátou příčku. Stejnou pozici obsadila také Janova svěřenkyně Alexandra Kollárovičová v hodu kladivem. Věkem juniorka se mezi ženami rozhodně neztratila a výkon 55,95 znamenal pátou pozici. V závodě kladivářek jí doprovodila její tréninková parťačka Anežka Sádovská, která čtyřkilové náčiní hodila na značku 51,22 a skončila desátá.

Hned za sebou se v soutěži kladivářů seřadili Jan Doležálek a Jáchym Sádovský. První jmenovaný zapsal šesté místo za výkon 60,68 a Jáchym byl pokusem dlouhým 60,25 sedmý. Vrhačskou partu pak doplnil Pankrác Boháč, který se v soutěži oštěpařů probojoval do finále. Osmnáctiletý oštěpař předvedl kvalitní výkon 63,91 a ze Zlína si odváží osmé místo.

Zkušenosti na šampionátu sbíral dorostenec Matouš Pavlík. Pátý závodník ostravského gigantu se představil také na národním šampionátu dospělé kategorie. Na trati 800 metrů z toho byl čas 1:57.61 a osmá příčka v rozběhu. Hned dva závody čekaly všestrannou závodnici Simonu Ručovou. Nejprve se představila na trati 400 metrů překážek, kde zaběhla čas 61.96, který bohužel nestačil na postup do finále. Druhý den nastoupila ve skoku vysokém, kde přidala dvanácté místo za výšku 163. Výpravu Hvězdy pak uzavřel zkušený David Beneš v trojskoku. Výkon 13,36 znamenal třináctou příčku.

Autor fotografií: Václav Mikulík