Dva tituly a dva bronzy z MČR gigantu

Ikona kalendář

18.6.2024 - úterý

Ostravský šampionát mládeže se nesl v duchu kladivářské dominance a dvou bronzových medailí. O zlato se postarala Alexandra Kollárovičová s Jáchymem Sádovským a bronzové medaile si na krk pověsili oštěpař Pankrác Boháč a výškař Jakub Racek. K tomu přidali mládežníci Hvězdy také celou řadu finálových umístění a osobních rekordů.

O zlatou medaili se postaral hned na úvod šampionátu kladivář Jáchym Sádovský. Do juniorské soutěže nastupoval jako favorit, který vládne národním tabulkám s náskokem více než tří metrů. Své papírové postavení také potvrdil, když hned dvakrát překonal 70 metrovou hranici. Svůj premiérový titul ozdobil pokusem měřícím 70,85. Kvalitním soupeřem v soutěži mu byl Patrik Danilevič z Jablonce, který si zajistil stříbrnou medaili výkonem 69,16. Oba kladiváři mají již splněný limit na Mistrovství světa juniorů, které hostí na konci srpna Peru.

Z pozice lídryně tabulek nastupovala do svého kladivářského závodu také juniorka Alexandra Kollárovičová. Do závodu šla s čerstvým osobním rekordem z minulého týdne a formu si nachystala i do Ostravy. Od první série vedla a když jí ve třetích pokusech přehodila Anna Sýkorová z Plzně, okamžitě na to reagovala novým osobním rekordem 57,47 a šla zpět do čela. Na tento výkon už žádná ze soupeřek nezareagovala a Alexandra tak obhájila loňské zlato z dorostenecké kategorie. Svým umístěním v Ostravě si, společně s Jáchymem Sádovským, zajistila nominici na Mezistátní pětiutkání, které se koná příští týden v Brně.

Sobotní medailový den pak podtrhl oštěpař Pankrác Boháč. Ve vyrovnané soutěži dlouho čekal na ideální pokus, který by letěl za šedesáti metrovou hranici. To se mu povedlo ve finálových pokusech, když poslal oštěp do vzdálenosti 62,57. Tím si zajistil třetí pozici a útočil i na zlatou medaili. To bohužel nevyšlo, ale jelikož je Pankrác je v juniorské kategorii i příští rok, do dalšího šampionátu rozhodně půjde s velkou motivací.

V neděli se o druhou bronzovou radost postaral Jakub Racek ve výšce. V juniorském závodě postupoval až na výšku 197, na které zůstali tři závodníci a bylo jasné, že jedna z medailí poputuje do Pardubic. Další postupnou výškou bylo 201, což by pro Jakuba znamenalo nový osobní rekord. Všechny tři pokusy na této výšce byly nadějné, avšak vždy chyběl maličký kousek k překonání laťky. Tuto výšku nakonec zvládl překonat pouze Pavel Froněk z Domažlic a Jakub si nakonec, kvůli opravám na předchozích výškách vyskákal bronzovou medaili. Stejně jako Pankrác je juniorem první rok, takže ho na šampionátu gigantu uvidíme i příští sezónu.

Finálová umístění i osobní rekordy

Sprinter Milan Tobiška si v loňském roce prošel vážnými zdravotními problémy, se kterými se úspěšně popral a letos běhá ve skvělé formě. Před dvěma týdny si na Memoriálu Josefa Odložila vylepšil osobní rekord a to stejné se mu povedlo i o víkendu v Ostravě. V nabitém juniorském finále stovky zaběhl nový osobák 10.69 a obsadil pátou příčku. Stejné umístění zaznamenal v běhu na 800 metrů dorostenec Matouš Pavlík. Ve finále půlky bojoval až do posledních metrů a byl z toho čas 1:57.79 . Páté místo v trojskoku si vyskákala výkonem 11,35 dorostenka Lucie Kvapilová. Že šlo o opravdu bojovný výkon dokazuje to, že Lucka nastoupila do soutěže navzdory zraněním, která si způsobila pádem ve finále trati 100m př. chvíli před závodem v trojskoku. Těšit ji ale může nový osobní rekord z rozběhu překážek, který má hodnotu 14.08.

K bronzu z výšky přidal Jakub Racek také finále z trati 110m př. Ve finále běžel nový osobní rekord 14.43 a obsadil šestou příčku. Osobákem se blýskla také Elena Skřivánková v dorostenecké soutěži tyčkařek. Za výkon 3,31 brala sdílenou sedmou pozici. Finálová umístění zaznamenali také oba zlatí kladiváři ve vrhu koulí. Alexandra Kollárovičová byla za 12,67 šestá a Jáchym Sádovský obsadil osobním rekord 15,35 osmou příčku.

Děkujeme všem mládežníkům za skvělou reprezentaci oddílu a gratulujeme k osobním rekordům. A i když si někteří osobní rekord nezlepšili, rozhodně nasbírali cenné zkušenosti, které se jim budou v další kariéře hodit!

Další mistrovský šampionát nás čeká již za dva týdny. Mistrovství České republiky mužů a žen bude hostit Zlín.